Prevencijos programos

Rūpinimasis sveikata yra visuomenės kultūros požymis, tačiau labai svarbu, kad žmonės tai darytų ir patys. Juk laiku pastebėta gali būti išgydoma net pati sunkiausia liga.

Kniaudiškių šeimos klinikos pacientai kartą per metus gali kreiptis į savo šeimos gydytoją ir sveikatą pasitikrinti profilaktiškai, taip pat dalyvauti ir valstybės finansuojamose prevencinėse diagnostikos programose.

Prevenciniai sveikatos tikrinimai skirti nustatyti, ar pacientas sveikas, arba kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir turėti didesnę tikimybę ją išgydyti. Tačiau ir patys žmonės, propaguodami sveiką gyvenseną, gali reikšmingai pagerinti savo sveikatą. 

Klinikoje yra vykdomos šios iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų kompensuojamos prevencinės programos:

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa 

Gimdos kaklelio vėžys – klastinga liga, o Lietuvoje tai antra pagal dažnumą onkologinė liga tarp moterų. Kasmet mūsų šalyje gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas apie 500 moterų. Praktika rodo, kad kuo anksčiau aptinkami navikiniai pakitimai, tuo didesnė tikimybė ligą išgydyti. Net 80 proc. ja susirgusių moterų gali pasveikti, jeigu liga nustatoma anksti ir laiku pradedamas gydymas. 

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai). 25-34 m. (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. 35-59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje (jei AR ŽVP tyrimas teigiamas). Gavus tepinėlių rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientėms. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą (su šeimos gydytoju siuntimu) arba akušerį (be šeimos gydytojo siuntimo), tel.: 845 515554 (I skyrius), 845 505090 (II skyrius) arba registruotis internetu http://www.seimos-klinika.lt/

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa

Krūties vėžys vis dar išlieka viena dažniausių ir pavojingiausių Lietuvos moterų onkologinių ligų. Laiku pastebėjus ligą, galima ją suvaldyti: daugiau nei 95 proc. moterų, sergančių pirmosios stadijos vėžiu, yra visiškai išgydomos. Įvairių pasaulio, ne tik Europos, šalių duomenimis, įdiegus prevencinę patikros programą, per 5 metus mirtingumas nuo krūties vėžio sumažėjo 30 proc.

Krūties vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekamas mamografinis tyrimas. Gavus šeimos gydytojo siuntimą mamografiniam tyrimui atlikti, galima iš anksto užsiregistruoti (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos.

Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientėms. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją arba gydytoją ginekologą.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa 

Priešinės liaukos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Profilaktiškai tikrintis labai svarbu, nes dauguma vyrų ilgai nejaučia jokių simptomų.

Prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. 

Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. 

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Storosios žarnos vėžys – itin dažna vėžio forma. Pastaruoju metu Lietuvoje kasmet aptinkama per 1300 naujų šios ligos atvejų, dažniausiai ja serga 60–75 metų žmonės. Paprastai pacientai ilgai nejunta jokių ligos simptomų.

Storosios žarnos vėžio prevencinė programa skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai), kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, jei reikia, biopsija leidžia objektyviai patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę. Programa visoje Lietuvoje vykdoma nuo 2014 m. liepos 1 d.

Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

KAIP PASIRUOŠTI TESTUI

KAIP PASIRUOŠTI KOLONOSKOPIJAI 

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. 

Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, rūkymu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Patirtis rodo, kad daugelio širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti, jei imamasi keisti gyvenimo būdą, ir taip pailginti žmonių gyvenimo trukmę.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa skirta vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 metų (imtinai), kuriems nustatytu periodiškumu šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies bei kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra labai didelė, siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti. Prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.


Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

Už dalyvavimą visose minėtose programose nereikia mokėti, jei asmuo yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Nedraustiesiems pacientams arba nepriklausantiems nustatytai amžiaus grupei prevencinių programų paslaugos gali būti suteiktos, bet už jas reikės susimokėti. 

Tačiau net jei pacientas ir patenka į valstybės finansuojamos prevencinės programos dalyvių amžiaus grupę, jo dalyvavimas programoje gali būti apribotas dėl jau pasireiškusių ligos simptomų, tam tikrų ligų ar kontraindikacijų, kai jau reikia taikyti ne prevencines priemones, o gydyti. 

Jei kyla klausimų dėl dalyvavimo programoje, visada galima pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.